Metal dedektör
Metal dedektör çeşitleri çalışma prensiplerine göre birkaç ana başlık altında toplanır.
Pulse induction metal detector
VLF metal detector
IB metal detector

Pulse induction metal detector: Çalışma prensibi, temel olarak sarmal bobin içerisinde oluşan elektromanyetik enerjinin sönümlenme grafiğinin incelenmesi esasına dayanır. Oluşan manyetik alan enerjisi, uygulanan voltaj ve akım ile doğru orantılı olarak artar. Bobin üzerindeki enerji, bobine yaklaştırılan metallerin nüve etkisi göstermesi ve bu etkilerin, metallerin cinsine bağlı olarak farklı grafiksel azalış eğrileri ile kendini göstermesi ile sıfırlanır. Metallerin grafiğe etkileri metalin cinsine göre iki şekilde olmaktadır. Altın, bakır ve gümüş metalleri aralarında benzer farklı grafik, demir ve diğer metaller de kendi aralarında benzer daha farklı grafik tipi oluşturmaktadırlar.

Metal dedektör modelleri içerisinde toprak altına en fazla nüfus edebilen dedektör tipi pulse cihazlardır. Pulse induction detector modelleri çok düşük frekanslı ve yüksek güçlü elektromanyetik şok dalgaları yayarlar. Frekans ne kadar düşük ve güç ne kadar fazla olur ise metaller ile etkileşim o kadar fazla olmaktadır. Pulse cihazlar günümüzün modern teknolojik imkanları sayesinde metal ayrımlarını çok iyi yapar hale gelmişlerdir. Eski model pulse cihazlar, derin aramalar için uygun fakat metal ayrımında kötü olarak bilinirdi.

VLF metal detector: Vlf metal dedektör cihazları genelde yüzeysel metal araştırmalarında kullanılır. En çok sahillerde, elektrik boru hatlarının tespitinde ve yüzeysel meteorid araştırmalarında kullanılmaktadır. Meteorid’ler uzaydan dünyaya düşen nesnelere verilen genel isimdir. Meteoridler genelde demir ve nikel alaşımı yapısında olurlar. Gök taşları, dünya atmosferine girdiklerinde devasa büyüklüklerde olabilmektedirler. Atmosfere girdiklerinde hava ile karşılaşırlar ve hava ile sürtünme etkisi başlar ısı çok fazla yükselir ve yanarak kül olurlar. Bazen küçük bir parça kalır. Kalan parça meteorid olarak isimlendirilir. VLF dedekörler nikel demir alaşımlı materyalleri iyi algılayabilme özelliğine sahiptirler.

VLF dedektör hafif, ergonomik ve kullanışlıdır. Define dedektörü olarak tercih edilmezler. Yüzeysel metal algılaması ve iyi ayırt edici özellikleri ile dikkat çekerler. Uzun pil ömürleri vardır.


Metal Dedektör
IB metal detector: Induction Balance detector, kelime açılımıdır. VLF ve pulse dedektör modellerinin ortak özellikleri düşünülerek tasarlanmış bir dedektör tipidir. Geniş kullanıma sahiptir. Pil ömrü uzundur. VLF detektöre göre daha derinden metal algılaması yapar. Pulse cihaza göre daha yüzeysel metal algılaması yapar. Pulse cihaza kıyasla daha ergonomik ve hafif bir yapısı vardır. Pulse cihazlar zahmetli kullanıma sahiptirler. Fakat başka hiçbir cihaz pulse induction metal dedektör kadar derin metal algılaması yapamaz.