Manyetometre

Manyetometre, manyetik nesnelerin manyetiklik seviyelerini belirleyebilmek için geliştirilmiş bir ölçü aletidir. Manyetometre ile ölçümü yapılan elektriksel manyetik alanın miktarına verilen isim GAUSS’tur. Gaus yasası olarak isimlendirilir. Manyetiklik, manyetik nesnelerin fiziksel büyüklüklerine bağlı değildir. Küçük nesneler büyük nesnelere kıyasla daha fazla manyetik olabilirler.

Manyetometre sensörleri 1-2-3 eksenli yapılarda üretilmiştir. Manyetometre sensörleri farklı yapı ve hassasiyette üretilmiştir. Günümüzde en çok pusula sensörleri yaygın kullanıma sahiptir. Pusula sensörlerinin hassasiyeti düşüktür. Kullanıcı manyetometre sensörü ile define avcılığı yapmayı düşünüyorsa bu işler için tasarlanmış profesyonel manyetometre sensörlerinden faydalanmalıdır.

Manyetometre ile define avcılığı, sıradan metal dedektör cihazlarına kıyasla çok daha başarılıdır. Manyetometre dedektör diye adlandırılan cihazlar profesyonel ekiplerin tercihen kullandıkları sistemler içerisindedir. Manyetometre dedektör, manyetik özelliğe sahip nesneyi manyetiklik seviyesi yüksek ise 20 metreye toprak altı derinliklerinden tespit edebilmektedir. Sıradan metal dedektörleri bu derinliklere asla ulaşamazlar.

Manyetometre sensörerinin kullanıldığı bir diğer alan da savaş gemileridir. Askeri alanlar için geliştirilen özel sensörler vasıtası ile deniz altı araçları 80 – 100 metre derinlikten tespit edebilmektedir. Bir diğer alan da uçaklarda kullanımıdır. Gökyüzündeki manyetik alan yoğunlukları uçuş için elverişlimi değil mi? Diye tespit yapılabilmektedir.

Manyetometre dedektör:
Metal dedektörlerine kıyasla çok daha küçük arama başlığına sahiptir, hafif ve ergonomiktir.
Sıradan dedektörlere kıyasla manyetik özellik gösteren metalleri çok daha derinden algılayabilir.
Bu cihazlar, çok az güç tüketimine sahiptir.
Manyetik nesneler manyetikliği ile doğru orantılı olarak manyetik etki yaparlar. Manyetiklik nesnenin büyüklüğüne bağlı değildir. Manyetiklik, manyetik nesnenin cinsi ile ilgilidir. Manyetik etki cisim üzerinde uzun yıllarca muhafaza edilir. Manyetik etkiye sahip nesne geçen zaman ile doğru orantılı olarak manyetik özelliğini kaybetmeye devam eder. Fakat bu çok uzun yıllar alır. Manyetik alan algılayıcı sensörler ile manyetik nesneler tespit edilebilmektedir.