Define dedektörü tamiri
Define dedektörü tamir edilirken her şeyden önce arızaya neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Bu arıza yanlış kullanım ya da bir kısa devre sonucu oluşmuş olabilir. Yanlış kullanıma örnek verecek olursak, Arama bobini olarak, omaj değerleri tutmayan farklı bobinlerin kullanılması karşımıza en sık çıkan sorundur. Çok düşük omaj değerlerine sahip bobinler mosfet sürücü transistor lerinde arızalara sebep olmaktadır.

Define dedektörü tamiri yapılırken cihaz ile bobin arasındaki data kablosu kontrol edilmelidir. Bu kablo araştırma yaparken çok fazla kıpırdama ve eğilip bükülmelere maruz kalmaktadır. Kablo içerisinde kopmalara ve kısa devrelere sıklıkla rastlanmaktadır. Define dedektörü tamiri yapılırken sık yaşanan farklı bir arıza türü de şudur; Dedektör çalışıyor fakat algılama yapmıyor, ya da az algılama yapıyor ise bobinden gelen sinyallerin yükseltilip mikro işlemciye uygun hale getirilmesini sağlayan op-amp entegre devrelerde bir arıza olma ihtimali yüksektir. Eğer op-amp değiştirilecek ise yeni entegrenin kazanç değerleri eskisi ile farklı olma ihtimali vardır. Yani devre üzerindeki op-amp çalışma bölgesini belirleyen trimpot ile ince ayar yapmak gerekebilmektedir.

Define dedektörü arızaları için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Dedektörlerini aynı gün içerisinde onarılıp denemesi yapılarak teslim edilir.