Define dedektörü nasıl yapılır
Define dedektörü nasıl yapılır diye merak eden kişiler için, dedektör yapımı konusunda bilgi vermek isteriz. Her şeyden önce define dedektörü yapmak isteyen kişi en azından amatör bir elektronikçi olmalıdır. Define dedektörü yapabilmek için dedektör çalışma prensiplerinin bilinmesi gerekir. Metal dedektörü temelde arama bobininin indüktansının sıfır kabul edildiği bir noktaya göre değişmesi incelenerek metalin varlığından ve algılamadan söz edilmektedir. En yaygın metal dedektörü çeşitleri VLF ya da pulse induction prensibi ile çalışan cihazlardır.

VLF metal dedektörleri yüzeysel algılama yapan basit cihazlardır. Pulse induction metal dedektörlere kıyasla daha yüksek frekanslarda çalışırlar. ( 1KHz – 500Khz ) Yüksek frekanslı elektromanyetik şok dalgaları, düşük frekanslı ve yüksek güce sahip pulse induction cihazlara kıyasla daha yüzeysel metal algılaması yapmaktadırlar. VLF metal dedektörü hafif küçük ve yüzeysel metal aramaları için çok elverişli yapıya sahiptir. Enerji tüketimleri azdır. Pil ömürleri çok uzundur.

Pulse induction metal dedektörleri ise, VLF cihazlara kıyasla daha çok enerji harcarlar. Toprak altında çok daha derinden metal algılaması yapabilirler. Define dedektörü olarak kullanıma en uygun cihazlardır. Pulse induction metal dedektörü çeşitleri üretici firmalara göre farklı özellik ve kabiliyetlerde üretilmişlerdir. Dünyaca ün yapmış firmalar yüksek fiyatlardan cihaz satışı yapmaktadırlar. Fiyatın yüksek oluşu beklentinizi karşılar anlamına gelmemelidir. Çok daha düşük fiyatlara kaliteli cihazlar bulunabilmektedir.

Define dedektörü ;
Define dedektörü yapımı için web sitemizde yer alan dedektör şemalarından faydalanabilirsiniz. Şema dikkatlice incelenmeli ve elektronik malzeme listesi oluşturulmalıdır. Parçalar malzemecilerden temin edildikten sonra şemaya uygun pcb çizimi yapılmalıdır. Pcb üzerine elektronik malzemeler dikkatlice takılıp lehimlemesi yapılmalıdır. Lehimlemesi biten devre bir arama bobini yapılarak test edilmelidir. Arama bobini için, 40cm çap ve 0.7mm kesitli bakır tel 23 tur sarılmalıdır.