Define dedektörleri
Define dedektörleri, define aramak için geliştirilmiş, değerli ve değersiz metalleri iyi ayırt edebilen metal dedektörüne verilen isimdir. Define dedektörleri iyi metal ayrımı yapması ile öne çıkarlar. Sıradan elektronik metal dedektör sistemleri sadece metallere duyarlıdır. Ayrım yapmazlar. Bu nedenle define arama işlerinde çok kullanışlı değildirler. Define dedektörü olarak son yıllarda yıldızı parlayan vazgeçilmez cihaz manyetometre dedektör’dür. Manyetometre dedektör sistemleri sıradan metal dedektörlerinin ulaşamadığı derinliklere ulaşabilen eşsiz bir cihazdır.

Define aramak hem güzel bir hobi hem de bazı insanlar için yaşam tarzı haline gelmiştir. Hafta sonları güzel bir pikniğin ardından ufak tefek gezintiler ve araştırma yapmak büyük zevk vermektedir. Ülkemizde eskiden dedektör ile araştırma yapmak izin gerektirmezken, yeni çıkan yasalara göre izne tabi olmuştur. Bu da birçok kullanıcının ya kaçak arama yapmasına, ya da mağdur olmalarına sebep olmuştur.

Define aramak basit bir iş değildir. Araştırılan bölgenin tarihsel geçmişinin incelenmesi gerekir. Bölgede yaşamış medeniyetlerin tarihsel izleri araştırılmalı, hatta günlük yaşam biçimlerine kadar mümkünse öğrenilmelidir. Eski tapınaklar, eski mezarlıklar, ya da yaşam bölgeleri define bulunabilecek önemli yerler arasındadır.

Metal dedektörü metal nesnelere duyarlıdır. Örneğin heykel ve mezar gibi yerleri bulamazlar. Fakat manyetometre dedektör sistemleri her türlü manyetik nesneye duyarlıdır. Lahitleri, mezar odaları, heykeller manyetometrenin çekim alanında kalırlar.

Orijinal manyetometre sensörü nasıl anlaşılır?
Manyetometre sensörü manyetik nesnelere duyarlı olmalıdır.
Manyetometre kibrit kutusu büyüklüğündeki bir doğal mıknatısı en az 3 metreden algılayabilmelidir.
Cihaz manyetik kutup yönünü algılayıp ayırt edebilmelidir.
PC arayüz programı olmalı ve 3D nesnel görüntüleme yapabilmelidir.
Cihaz online çalışabilmelidir.
Cihaz normal detektörlerdeki gibi ses ile uyarıma sahip olmalıdır.