DEDEKTÖR NASIL YAPILIR
Dedektör nasıl yapılır? Metal dedektörü yapabilmek için birkaç yöntem vardır. Eğer elektronik bilginiz yoksa, demonte olarak satılan hazır kit devrelerden satın almalısınız. Bu devrelerin montajında dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Entegre devre elemanlarını direkt olarak kart üzerine lehimlemeyiniz. Entegre soketi kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca transistörler pcb kart üzerine lehimlenirken aşırı ısınması engellenmelidir.

Diyelim ki elektronik bilginiz var ve dedektörü kendiniz tasarlamak istiyorsunuz. O zaman pulse induction metal dedektör devresinin çalışma ilkeleri hakkında bilgi vermek isteriz. Pulse dedektör, prensip olarak arama bobini üzerinden anlık yüksek akım geçirilir, akım yönüne ters yönlü oluşan elektromanyetik enerjinin sönümleme grafiğinin incelenir. Bobine yaklaştırılan metal nesne nüve etkisi gösterir ve sönümleme grafiği değişir, etkilenir. Sistemin çalışma mantığı budur.

Arama bobini yüksek akımlı bir mosfet transistör ile tetiklenir, kısa devre edilir. Sonra transistör yalıtıma geçirilir. Bunun hemen ardından yüksek hızlı bir mikrocontroller ile bobin üzerindeki oluşan elektromanyetik alanın metal nüvelerin etkisi ile sönümlemesi incelenir. Yüksek çözünürlüğe sahip ADC kullanılırsa daha hassas sonuçlar elde edilecektir.

Diyelim ki dedektörün elektronik kısmını yaptınız, bu kez de kullandığınız mikroişlemcinin programlamasını yapmanız gerekmektedir. Programlama konusunda tecrübeniz var ise sıkıntı yaşamazsınız. Yok ise bu işe ilk başlayan arkadaşlarımıza basic programlama dilini tavsiye ederiz. Örneğin pic basic pro, ya da proton basic, ilk aşamada ilk basamak olarak öğrenilmesi en kolay yazılım dilleridir. İşi biraz geliştirdiğinizde C programlama diline geçmenizi tavsiye ederiz.