Dedektör devresi
Dedektör devresi, çalışma prensiplerine göre birkaç çeşittir. Pulse induction metal dedektör, VLF metal dedektör ve BFO metal dedektör gibi. Dedektör devresi modelleri içerisinde en kullanışlı ve en çok tercih edilen pulse induction dedektör sistemleridir. Bu cihaz, diğer cihazlarla kıyaslama yapıldığında, daha hassastır ve toprak altına daha fazla nüfus eder. Pulse induction metal dedektörlerin güç tüketim miktarı diğer cihazlara göre daha fazladır. Eski tip pulse cihazlarda metal ayrım özelliği yoktu. Günümüzde modern teknolojik imkanlar sayesinde, metal ayrımını çok iyi yapabilir hale gelmiştir. Graphic liquid crystal display (GLCD), ya da TFT tam renkli ekranlar ile kullanıcıya kolay, zengin ve kullanışlı bir cihaz olmuştur.

Dedektör devreleri içerisinde en çok merak edilen me amatör elektronikçilerin yapmak için çaba harcadığı pulse cihazlara ait bir şema paylaşmak istiyoruz. Paylaştığımız elektronik devre şeması dedenmiş ve çalıştırılmıştır.

Dedektör devresi, Pulse osilatörü olarak NE555D entegresi kullanılmıştır. Bu entegre belli frekansta kare dalgalar üretmektedir. Şema üzerindeki R2 direnci ve C1 kondansatörü çalışma frekansını belirler. Üzerindeki değerler ile yaklaşık 500 hertz frekansta çalışmaktadır. Devrenin çalışma frekansı daha fazla yükseltilirse, hem hassasiyet azalacaktır, hem de güç tüketimi artacaktır. NE555D entegresi çıkışına BC337 BJT tip sürücü transistör eklenmiştir. Bu transistör, IRF9640 mosfet güç transistörünü kolayca iletim ve kesime geçirebilmektedir. IRF9640 power transistör 350 mikrohenry lik bobini 500 hertz frekansta sürekli olarak kısa devre ederek bir manyetik alan oluşturmaktadır. Bobin hava nüvelidir. Bobinin içerisinde yoğun bir manyetik alan oluşur. Herhangi bir metal nesne bobin merkezine yaklaştırılırsa nüve etkisi gösterir.

Devre üzerinde kullanılan NE5534 op-amp entegresi çok hassastır. Bu entegrenin çalışma bant frekans aralığı geniştir. Düşük gürültü oranına sahiptir. Balans ayarı sayesinde çalışma bölgesi ayarlanabilmektedir. Metal dedektörlerinde en çok kullanılan entegrelerden birisidir. NE5534 op amp bulunmaz ise devreye LF356 jifet opamp ta takılabilir. Devre üzerinde küçük bir değişim yapmak gerekir o da balans entegresinin bağlandığı bacaklardır. LF356 entegresi kataloğuna bakılarak balance bacakları tespit edilmelidir.