Dedektör nedir?

Dedektör nedir? Ne işe yarar? Dedektör kelime anlamı olarak tespit edici cihazlara verilen genel isimdir. Dedektörler insan hayatında çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptirler. Örneğin tıp alanında kullanılan tıbbi tahlil cihazları, röntgen görüntüleme cihazları ya da ultrason görüntüleme cihazları dedektör çeşitlerine örnek olarak verilebilir. Metal dedektörü, metalleri tespit edebilmek için geliştirilmiş elektronik cihaza verilen isimdir. Metal dedektörleri de kendi aralarında çalışma prensiplerine göre farklılıklar gösterir. Örneğin toprak altı yüzeysel metal tespitinde kullanılan VLF dedektörler, ya da orta derinlikler için kullanılan pulse indduction sistemler gibi.

Metal dedektörü, günlük hayatımızda süper market girişlerinde karşımıza çıkar, kapı girişlerinde içerisinden geçtiğimiz elektronik cihazdır. Bu cihaz yüksek güçlü düşük frekanslı, elektromanyetik şok dalgaları yayarak çalışır. Kalp sorunu ya da tansiyon sorunu olan insanların bunun içerisinden geçmesi, doktorlar tarafından doğru bulunmamaktadır.

Bir diğer dedektör çeşidi, günlük hayatımızda ev ve iş yerlerinden kullandığımız gaz kaçağı detektörleridir. Gaz detektörleri metan (CH4), propan (C3H8), ve bütan (C4H10), gibi gazlara ve bu gazların karışımı olan farklı isimlerle adlandırılan diğer gazlara duyarlıdır.

Hobi olarak insanların ilgisini çeken bir diğer dedektör çeşidi de Define detektörleridir. Define ve değerli-değersiz metal tespitinde kullanılan elektronik cihazlara verilen isimdir. Metal dedektörü, bir bobine belli frekans ve güçte pulse enerjisi verilmesi sonucu, oluşan manyetik nüve etki değişimleri incelenmesi esasına göre çalışır.