Altın dedektörü nasıl yapılır
Altın dedektörü nasıl yapılır? Diye merak eden birçok amatör elektronikçi vardır. Altın dedektörü yapabilmenin birkaç yolu vardır. Denenmiş ve tavsiye edilen web sitelerindeki dedektör şemalarından faydalanmak gerekir. Uygun bir şema tespit edildikten sonra elektronik malzemeler tedarik edilir. Malzeme tedarik edilirken satıcılardaki aynı malzemeler için farklı fiyatlarla karşılaşabiliriz. Malzemeleri uygun fiyatlı satış yapan iş yerlerinden alın.

Altın dedektörü yapımı için şemaya uygun pcb çizimi yapılmalıdır. Bir çok pcb çizim programı mevcuttur. Bunlar arasında eagle, preteus, ve en eskilerden emektar board maker çizim programlarından birisi tercih edilebilir. Kişisel önerim son yıllarda internette sık karşımıza çıkan proteus-ares çizim programıdır. Bu program ile çizim yapabilmek çok basit ve işlevseldir. Pcb çizim programında uygun çizim yapıldıktan sonra sıra gelir bakır plakete çizimi aktarmaya. Çizim, bakır plaket üzerine birkaç yöntem ile aktarılır. Lazer printer den kuşe kağıda baskı yapılır, ve ütüleme yolu ile bakır plakete aktarılır. Ya da ozalit işi yapan iş yerlerinde tampon baskı yöntemi ile çizim bakır plakete aktarılır.

Bakır plakete aktarılan baskı devre, demir 3 klorür asit çözeltisinde eritilir. Çıkan yollar dikkatlice ince zımpara ile temizlenir. Bakır hemen oksitlenmesin diye üzerine sıvı reçine sürülür. Reçine sürülmesi hem kolay lehim yapılmasına hem de kararmasına engel olur. Elektronik parçalar pcb ye doğru şekilde takılır. Devrenin arka yüzeyinden lehim yapılarak yerlerine sabitlenir. Lehim yaparken kaliteli bir lehim teli kullanılmalı ve parça bacağına lehim uygulanırken fazla ısıtılmamalıdır. Fazla ısı entegre ve transistörlere zarar verebilir. Lehimleme bittikten sonra kaliteli bir keski ile fazla kalan komponent bacakları kesilerek temizlenir.

denenmesi:
Altın dedektörü pcb kart montajı bitince sıra gelir denenmesine. Deneme olayı yapılmadan önce bütün parçaların doğru değerlerde ve doğru yönlerde takıldığından emin olabilmek için tekrar gözden geçirmeliyiz. Devrenin çalışabilmesi için doğru voltaj ve doru akım verebilen güç kaynağı sağlanmalıdır. Güç kaynağı devreye bağlanmadan önce artı eksi bağlantı uçları kontrol edilir.

Devrenin doğru çalışabilmesi için sistem gereksinimleri kısmında arama bobini için tavsiye edilen bobin sarımı yapılır. Bobin sarımı yapılırken, projede belirtilen bobin çapı, tel kesiti ve kaç tur sarılması gerekiyor ise ona göre sarım yapılır. Bobin sarımı yapıldığı zaman bobin dedektör bobini olarak kullanılabilmesi için yuvarlak bir plastik tabağa monte edilir. Bu sayede eğilip bükülmesi engellenir.

Artık her şey hazır olduğuna göre altın dedektörü teste hazırdır. Test yapılırken ayar potları proje açıklamalarına uygun olarak ayarlanır. Altın dedektörü altın metaline hassasiyeti artırılmış dedektör çeşitidir.