Define dedektörü çeşitleri

Define dedektörü çeşitleri

Define dedektörü çeşitleri araştırılırken, Dünya’ca ünlü firmaların cihazları incelenmeli ve güncel teknolojik gelişimler takip edilmelidir. Örneğin son iki yıldır define dedektörü olarak artık metal dedektörleri nerede ise hiç kullanılmamaktadır. Bunların yerini GPR radar sistemleri ve manyetometre dedektör almış durumdadır. Gpr radar kullanımı profesyonel ekiplerin tercih ettiği pahalı ve modern yöntemdir. Kullanılan frekansa bağlı olarak yaklaşık 70 metre toprak altı derinliklerinden nesnel tespit yapabilme imkanı sunar.

Manyetometre dedektör sistemleri ise hem profesyonel ekiplerin hem de amatör define arayıcılarının kolayca kullanabildiği bir diğer cihazdır. Manyetometre dedektör toprak altından 15 metre derinliklerden manyetik nesne tespiti yapabilmektedir. Manyetometre sensörleri bir bastona benzer, hafif ve kullanışlı cihazlardır. Manyetometre ya da GPR radarlarda metalleri değerli ya da değersiz diye ayırt etme özelliği bulunmaz. Sadece nesnenin varlığından söz edilebilmektedir.

Define dedektörü çeşitleri içerisinde en yaygın ve en eski sistem metal dedektörleridir. Metal dedektörü çeşitleri iki ana başlıkta incelenebilir; bunlar VLF dedektörler ve pulse induction dedektör çeşitleridir. Vlf dedektör modelleri de kendi içinde çeşitli gruplara ayrılır fakat genel karakteristik özellikleri benzerdir. Yüzeysel metal algılamalarında iyi sonuçlar verebilir. Kullanan arkadaşlar bilirler, toprak altında ortalama 50 cm den metal algılaması yapabilmektedirler. Pulse induction metal dedektörleri ise daha derinlerden metal algılaması yapabilmektedir. Arama başlığı büyük olursa örneğin 1 metrekare başlık ile 3 metreden metal algılaması yapmak mümkündür.

Define dedektörü çeşitleri incelenirken satıcı firmanın dedektörü denemesi istenmelidir. Hava testleri en kolay deneme yöntemidir. Aynı büyüklük ve ağırlıklardaki metal nesnelerin hangi uzaklıklardan tespit edilebildiği incelenmeli ve not alınmalıdır. Cihazlar ve markalar içerisinde seçim buna göre yapılmalıdır.

Etiketler: Define dedektörü çeşitleri,